Z pera mamičky Christiánka:
Môj príbeh sa začína 1997, kedy som odhodlaná, plná odvahy a entuziazmu čakala na príchod nášho chlapčeka na svet. Všetko prebiehalo úplne bez problémov a my sme sa veľmi tešili. Áno, bol tu náš Kiko. Krásne, donosené a úplne kľudné bábätko. Tak dobré, že ma to až zarážalo. Všetci mi hovorili aké mám šťastie, že stále len spinká, vôbec neplače. Prvý krát ma začal nahlodávať ten pocit neistoty, ktorý sa na veľmi dlhú dobu usídlil v mojom živote. Zaspal pri každom jedení, takže sa vlastne ani poriadne nenajedol. Nasledovali dlhé týždne a nekonečné mesiace, kedy sa náš život točil iba okolo prijímania potravy, ktoré absolútne odmietal. Vôbec som tomu nerozumela a priznám sa, že dodnes som nenašla pre mňa uspokojivú odpoveď. Boli to mučivé chvíle, kedy sme si zapisovali každý vypitý mililiter. Vystriedali všetky možné mlieka a hlavne, kedy som začala pochybovať sama o sebe. Pýtať sa – Nie je chyba vo mne ? Robím niečo zle ? Kládla som si neuveriteľne veľa, dnes už viem, že nezmyselných otázok.
Nasledoval kolotoč vyšetrení. Začali sme cvičiť Vojtovu metódu, po ktorej v 19 mesiacoch urobil prvé krôčiky. Stále však nerozprával a nereagoval na naše pokyny, dokonca ani na meno. Začali sme teda „tortúru“ návštev po lekároch – ušné, očné, neurológ, psychológ, psychiater, metabolická, genetická a dokonca aj ortopedická ambulancia, rehabilitačný lekár, gastroenterológ a nefrológ, jednoducho všetko, čo sa dalo.

Christián výrazne zaostával motoricky, nesedel, nelozil a mal značnú hypotóniu. Džavotanie aj začalo no nepokračovalo do slovíčok. Neprejavoval emócie, neusmieval sa na ľudí, bolo mu jedno či niekto prichádza, alebo odchádza.

Zaujímali ho veci, ktoré sa otáčali, svietili a v TV ho vždy zaujali len reklamy. Nepozeral rozprávky. Podrobne sledoval detaily na hračkách, ale so samotnými hračkami sa veľmi nehral.

Keď mal štyri roky konečne som sa dozvedela jeho diagnózu – autizmus.

Hneď po určení jeho diagnózy som sa s Christiánkovým otcom rozviedla.

Christiánovi sa rapídne zhoršil aj jeho zdravotný stav. Pribudlo nám niekoľko nových diagnóz. V poslednej dobe začal veľmi zle chodiť. Vytáča päty do vnútra. Ortopéd mu zistil výraznú valgozitu členkov. Antverzia ramien, predsunutie hlavy, hypotóniu svalstva. Do budúcna ho vraj čakajú bolesti a vykrivenie celého teľa. Odporučil nám kúpele, rehabilitácie, masáže, ortopedickú obuv, ortopedické vložky, masážne gély, ortézy. V neposlednom rade ma stále trápi chronická obstipácia a enkopréza Christiánka. Každé jedlo musí byť rozmixované ak je tam malá hrudka všetko vyvráti. Vyžaduje špeciálny jedálniček.

Toto všetko stojí nemalé finančné prostriedky. S vašou pomocou môžem synovi zabezpečiť to čo potrebuje a zmierniť tak jeho bolesť. Finančne mi vypomôcť nemá kto. Detstvo som prežila v detskom domove. Absencia rodiny, ak sa vám narodí dieťa so zdravotným postihnutím je veľmi neľahká a smutná.

Petrikovičová Kunovská

DAR od 12 Grand Mesiačikov:
Anjelik z chránených dielní,
rybí olej omega – 3H citron, sirup,
probiotikum BioGaia,
vitamín C – kvapky,
vitamín B – kvapky,
citroval – kvapky,
konopný hrejivý masážny krém,
masážny krém z pagaštanu konského,
špeciálne topánky jarné,
špeciálne sandále letné,
perličkový kúpeľ – masážna podložka do vane,
10 vstupov do wellness centra v neďalekých Oponiciach.

Close
Go top